رئیس اداره قرآن و عترت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: یکی از اساسی‌ترین طرح‌های در حال اجرا در مدارس این استان طرح آموزش عملی نماز است که صرفاً مختص دانش‌آموزان دوره ابتدایی است.

سعید رحمتی امروز در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ، اظهار کرد: در خصوص ترویج نماز، قرآن و عترت در مدارس چهارمحال و بختیاری طرح‌های مختلفی در دست اجرا داریم.

رئیس اداره قرآن و عترت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه طرح آموزش عملی نماز یکی از اساسی‌ترین طرح‌های در دست اجرا در مدارس دوره ابتدایی است، افزود: این طرح برای پایه‌های اول تا ششم است و طی جدول زمان‌بندی خاصی تمامی مفاهیمی که دانش‌آموزان برای بحث نماز نیاز دارند توسط آموزگاران به آنها آموزش داده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه کتابی رنگی، با تصاویر جذاب آموزشی در بین دانش‌آموزان  توزیع می‌شود که به‌واسطه آن نماز و احکام را فرامی‌گیرند، گفت: در دوره‌های بعدی، یعنی متوسطه اول و دوم زنگ نماز را داریم که ساعت خاصی برای برگزاری نماز جماعت در بین دانش‌آموزان اختصاص پیدا می‌کند.

رحمتی با بیان اینکه برای برگزاری نماز جماعت در دوره‌های مختلف متوسطه حدود ۴۰۰ ائمه جماعت روحانی به مدارس فرستاده می‌شوند، خاطرنشان کرد: در جاهایی هم که امکان اعزام روحانیون وجود ندارد از معلمان به عنوان امام جماعت فرهنگی استفاده می‌شود.

رئیس اداره قرآن و عترت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری طرح حفظ موضوعی قرآن را در جهت اشاعه فرهنگ قرآن در مدارس دانست و تأکید کرد: برای این طرح کتابچه‌های خاصی در نظر گرفته شده است و هر دانش‌آموز با استفاده از این کتابچه‌ها می‌تواند در هفته دو آیه و مجموعاً در ۲۰ هفته ۴۰ آیه را حفظ کند که ممکن است بنا به شرایطی این تعداد آیه به ۲۰ آیه تقلیل یابد.

وی افزود: طرح حفظ موضوعی قرآن برای دانش‌آموزان بسیار جذاب است چون آیاتی که از سوی کارشناسان برای حفظ انتخاب شده‌اند مورد نیاز آن‌ها هستند.

رحمتی با اشاره به اینکه مسابقات قرآن، عترت و نماز با ۱۱ رشته در مرحله آموزشگاهی در حال اجرا است، تصریح کرد: این رشته‌ها شامل حفظ قرآن (موضوعی و ترتیبی)، تفسیر، ترتیل، قرائت و … هستند.

رئیس اداره قرآن و عترت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری به برگزاری مسابقات نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، احکام، اذان و… اشاره و خاطرنشان کرد: با نظارت‌ها و رصدهای صورت گرفته معلمان و دبیران مدارس موظف به پیگیری جدی برنامه‌ها شده و استقبال خوبی از سوی دانش‌آموزان نسبت به حضور در این مسابقات مشاهده شد ولی محدودیت‌های مالی در این زمینه وجود دارد که  تلاش بیشتر را می‌طلبد.

وی طرح دیگری که در مدارس اجرا می‌شود را طرح گفتمان دینی عنوان و ادامه داد: بعد از تقسیم کاری که صورت گرفت این طرح عمدتاً از سوی اتحادیه‌های انجمن‌های اسلامی پیگیری می‌شود، طلاب در قالب این طرح در مدارس حضور پیدا می‌کنند و نسبت به رفع شبهات دانش‌آموزان اقدام می‌کنند.

رحمتی در ادامه بیان داشت: علاوه بر گفتمان‌های دینی نشست‌های تخصصی نماز را داریم که در روزهای آتی در مدارس برگزار می‌شود، این طرح صرفاً برای نماز است و در آن شبهات دانش‌آموزان در خصوص نماز برطرف می‌شود، همچنین سعی شده از کارشناسان خبره استفاده شود.

مسؤول اداره قرآن و عترت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری تأکید کرد: این نشست صرفاً برای دانش‌آموزان است اما نشست‌های دیگری هم برای اولیا آن‌ها در نظر گرفته شده که به منظور همراه کردن دانش‌آموزان با خانواده‌ها و خانواده‌ها با نماز است، همچنین نشست‌های مهدویت نیز به‌زودی برگزار می‌شوند.