به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام دوشنبه‌شب در شورای اقامه نماز استان با تبریک ولادت امام رضا (ع)، اظهار کرد: حضور خادمان حرم مطهر رضوی باعث شده است تا مردم همه جا وجود امام رضا (ع) را در میان خود حس کنند به‌گونه‌ای که مردم با عشق و ارادت از خدام رضوی استقبال می‌کردند.

وی افزود: امیدواریم سال‌های آینده با برنامه‌ریزی‌های بیشتر شاهد آثار بیشتر این برنامه در جامعه باشیم.

این مسؤول نماز را سبب توحیدی و ولایی شدن جامعه دانست و بیان کرد: نماز باید به‌گونه‌ای در جامعه جاری شود که همه مردم بفهمند خداوند از نماز چه می‌خواهد و هدف چه بوده است تا نماز مفهوم واقعی خود را پیدا کند.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: قرآن کریم و نماز را باید برای برپا کردن و ایجاد جامعه توحیدی بین مردم مورد توجه قرار داد.

نکونام با تأکید بر اینکه قرائت نماز مهم نیست بلکه اقامه کردن آن مهم است، تصریح کرد: در قرآن کریم سخنی از قرائت نماز گفته نشده است چراکه نماز باید اقامه شود و باید توجه داشت که مسئولان نقش کلیدی در اقامه نماز دارند.

این مسؤول روح نماز را متصل کردن جامعه به پروردگار، خضوع و تواضع برای خدایی شدن عنوان و بیان کرد: اگر روح نماز در جامعه‌ای جاری شود دیگر در آن جامعه باکی از دشمنان، فشارها و ناملایمت‌های دنیوی وجود نخواهد داشت از همین رو گفته می‌شود اولین کار حکومت باید اقامه نماز باشد تا جامعه به خداوند که مبدأ و منشأ همه چیز است متصل گردد.

نکونام با اشاره به اینکه ترویج نماز یکی از مصادیق اقامه نماز است، خاطرنشان کرد: فضای مجازی مخاطبین زیادی به‌ویژه از نسل جوان دارد که حتماً باید از این فضا برای گسترش معارف و ارزش‌های دینی و اخلاقی استفاده کرد.

وی ادامه داد: هیچکس نباید استفاده از فضای مجازی را به عنوان جایگاهی برای ترویج و رونق‌بخشی به نماز مورد غفلت قرار دهد. از این موضوع غافل شود که فضای مجازی باید جایگاهی برای رونق‌بخشی و ترویج نماز باشد.

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه باید نماز را در فضای مجازی زنده کرد، تصریح کرد: برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره ملی نماز در فضای مجازی در استان یک کار خوب در این راستا است که باید از آن به صورت کامل و کافی استفاده کرد.

این مسؤول به برگزاری یادواره شهدای فعالین امر نماز جمعه در این استان در آینده اشاره کرد و گفت: متأسفانه شهدای عرصه نماز در کشور مورد غفلت واقع شده‌اند به‌گونه‌ای که تاکنون در هیچ کجای کشور چنین یادواره‌ای برگزار نشده است و جای این یادواره در بین یادواره‌هایی که برای شهدا برگزار شده خالی است.

نکونام تصریح کرد: شهدای اندکی در خصوص نماز جمعه در چهارمحال و بختیاری شناسایی شده‌اند درحالی‌که تعداد این شهدا در این استان بسیار است از همین رو لازم است فرمانداران شهرستان‌های ۹ گانه این استان اسامی شهدایی را که در امر نماز جمعه فعال بوده‌‌اند را جمع‌آوری کنند تا بتوانیم یادواره‌ای در شان این عزیزان برگزار و حق آن‌ها را نیز ادا نماییم.

وی با ابراز نارضایتی از وضعیت حفظ شعائر دینی در برخی از اماکن گردشگری چهارمحال و بختیاری، یادآور شد: فرمانداران، مسئولان میراث فرهنگی و ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر باید حفظ و احیاء شعائر دینی را در این اماکن مورد توجه قرار دهند و به شیوه‌ای صحیح حفظ ارزش‌های دینی و اسلامی را به گردشگران بازگو کنند.